Insulated ratchet and socket insert 3/8" (14pcs)
SKU
OE 0820
Product values
View all features
Contents :
- OE0821: 3/8" 8mm insulated socket
- OE0822: 3/8" 10mm insulated socket
- OE0823: 3/8" 11mm insulated socket
- OE0824 : insulated socket 3/8" 12mm
- OE0825 : insulated socket 3/8" 13mm
- OE0826 : insulated socket 3/8" 14mm
- OE0827 : insulated socket 3/8" 16mm
- OE0828 : insulated socket 3/8" 17mm
- OE0829 : insulated socket 3/8" 18mm
- OE0830 : insulated socket 3/8" 19mm
- OE0831 : insulated socket 3/8" 21mm
- OE0832: insulated socket 3/8" 22mm
- OE0837: 3/8" insulated ratchet
- OE0838: 3/8" insulated extension 150mm
- OE0839: 3/8" insulated t-handle
399 €
VAT Excl.
Characteristics
| Item name | Insulated ratchet and socket insert 3/8" (14pcs) |
|---|---|
| Bar code | 3701555316628 |
| Specifications |
IEC 60900 Tested at 10000V, approved at 1000V |
| Contents |
Contents : - OE0821: 3/8" 8mm insulated socket - OE0822: 3/8" 10mm insulated socket - OE0823: 3/8" 11mm insulated socket - OE0824 : insulated socket 3/8" 12mm - OE0825 : insulated socket 3/8" 13mm - OE0826 : insulated socket 3/8" 14mm - OE0827 : insulated socket 3/8" 16mm - OE0828 : insulated socket 3/8" 17mm - OE0829 : insulated socket 3/8" 18mm - OE0830 : insulated socket 3/8" 19mm - OE0831 : insulated socket 3/8" 21mm - OE0832: insulated socket 3/8" 22mm - OE0837: 3/8" insulated ratchet - OE0838: 3/8" insulated extension 150mm - OE0839: 3/8" insulated t-handle |
| Warranty period | 2 years |
| Vehicle type | LV |
| Voltage | 1000V |
| Tariff code | Tariff Normal (TN) |
| Drive | 3/8" |
| Warranty Procedure | EASY |






















