Ratchet insert 3/8" 90 teeth (21pcs)
SKU
OS 3800
Product values
View all features
Contents :
- 1 ratchet 3/8" 90 teeth
- 14 hexagon sockets: 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 22, 24mm
- 2 extensions 150 and 250mm
- 1 3/8" universal joint
- 1 3/8" sliding handle
- 1 3/8 "x1/2" increaser
- 1 Nozzle holder 10mm
69 €
VAT Excl.
Characteristics
| Item name | Ratchet insert 3/8" 90 teeth (21pcs) |
|---|---|
| Bar code | 3701555323633 |
| Product highlight | 90 teeth |
| Specifications |
Specifications : - 1/3 drawer format - Insert dimensions: 390x190x35mm |
| Contents |
Contents : - 1 ratchet 3/8" 90 teeth - 14 hexagon sockets: 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 22, 24mm - 2 extensions 150 and 250mm - 1 3/8" universal joint - 1 3/8" sliding handle - 1 3/8 "x1/2" increaser - 1 Nozzle holder 10mm |
| Warranty period | lifetime |
| Recesses | Hex female |
| Length (mm) | 390 mm |
| Width | 190 mm |
| Height | 35 mm |
| Tariff code | Tariff Normal (TN) |
| Drive | 3/8" |
| Warranty Procedure | EASY |
has as After sales service & consumables
Also available
-
OS 3000 1/2" ratchet insert (23pcs)Our selection79 € VAT Excl.Offer valid only in mainland France -

























