Double hex impact hub socket nut VAG Ø36mm 1/2" l.85mm
SKU
OM 0056
Product values
View all features
This 36 mm impact socket is specifically designed for removing and tightening wheel hub nuts on VAG Group vehicles (VW, Audi, Seat, Skoda). Its 12-sided profile and "impact" design make it the ideal tool for maintenance operations on drive shafts.
33 €
VAT Excl.
Characteristics
| Item name | Double hex impact hub socket nut VAG Ø36mm 1/2" l.85mm |
|---|---|
| Bar code | 3700461422065 |
| Introduction | This 36 mm impact socket is specifically designed for removing and tightening wheel hub nuts on VAG Group vehicles (VW, Audi, Seat, Skoda). Its 12-sided profile and "impact" design make it the ideal tool for maintenance operations on drive shafts. |
| Applications | For VAG cardan shafts, etc. |
| Warranty period | 2 years |
| Recesses | Double Hex female |
| More | Impact wrench use recommended |
| Recesses size | 36mm |
| Tariff code | Tariff Normal (TN) |
| Drive | 1/2" |
| Warranty Procedure | EASY |
After sales service & consumables of
OM 7039
Coffret douilles choc 12 pans 1/2" L.85mmOM 7049
Coffret douilles-embouts 1/2" moyeux VAGOM 7069
Coffret douille-embouts choc 1/2" moyeux et cardans (8pcs)








