New
Angle grinder 125mm 20V brushless without battery
SKU
PW 3136
Product values
View all features
This new version of our 125mm 20V grinder optimizes workshop productivity thanks to three major improvements:
- Total safety: Reinforced protection against overloads, abnormal operating conditions and an anti-restart system for maximum operator safety.
- Constant power : Optimized stability under load to maintain constant rotation speed, even during intensive cutting or deburring operations.
- Pro longevity: Reliable internal structure and reinforced components guarantee extended service life in demanding environments.
More reliable, safer and more robust.
Price upon request
Characteristics
| Item name | Angle grinder 125mm 20V brushless without battery |
|---|---|
| Bar code | 3701555329413 |
| Introduction |
This new version of our 125mm 20V grinder optimizes workshop productivity thanks to three major improvements: - Total safety: Reinforced protection against overloads, abnormal operating conditions and an anti-restart system for maximum operator safety. - Constant power : Optimized stability under load to maintain constant rotation speed, even during intensive cutting or deburring operations. - Pro longevity: Reliable internal structure and reinforced components guarantee extended service life in demanding environments. More reliable, safer and more robust. |
| Text |
Supplied in a transportable case WITHOUT battery or charger 50 cuts autonomy (Ø10mm steel bar)* *[indicative value] |
| Product highlight | Ultra-fast stop <2s |
| Specifications |
Specifications : - max. power output (MWO): 800W - disc diameter: 125mm - idle speed: 9500 (rpm) - spindle size: M14 - soft start - blade stop: 2s - cutting depth: 33mm - voltage: 20V - grinding vibration: ah=4.8m/s2, K=1,5m/s2. - sanding vibration: ah=3.7m/s2, K=1.5m/s2. - sound power: Lw=92dB(A), K=3dB(A) - sound pressure: Lp=84dB(A), K=3dB(A) - weight: 1.70Kg (without battery) / 2.35Kg (with battery) - dimensions (LxWxH): 354x138x134mm (with battery) |
| Contents |
Contents : - sturdy case with handle - angle grinder - side handle (removable) - disc wrench |
| Warranty period | 3 years |
| Decibel level | 92 dB |
| Vibrations | 4.80 m/s2 |
| More | Brushless motor |
| Product weight (kg) | 1.70 kg |
| Tariff code | Tariff Normal (TN) |
| Warranty Procedure | DIAGNOSTIC |
| Customer benefit | Compatible with Makita batteries |






