1/2" impact wrench 680Nm 20V brushless+2 batteries 4Ah+charger
SKU
PW 0680
Product values
View all features
Supplied in transportable case with 2 4.0Ah batteries and 2.5A charger
400 Autonomy bolts (M12)* *[indicative value]
Auto stop" mode:
- on loosening, the tool slows down when unscrewed, to avoid losing the element when working in confined spaces.
- when tightening, the tool stops when maximum torque is reached.
319 €
VAT Excl.
€0.32
Characteristics
| Item name | 1/2" impact wrench 680Nm 20V brushless+2 batteries 4Ah+charger |
|---|---|
| Bar code | 3701555319100 |
| Text |
Supplied in transportable case with 2 4.0Ah batteries and 2.5A charger 400 Autonomy bolts (M12)* *[indicative value] Auto stop" mode: - on loosening, the tool slows down when unscrewed, to avoid losing the element when working in confined spaces. - when tightening, the tool stops when maximum torque is reached. |
| Product highlight | Compact and lightweight 1.78Kg |
| Specifications |
Specifications : - max. breakaway torque 680Nm - max. tightening torque 400/320/240Nm - max. power output (MWO): 880W - 3 speeds - stroke rate: 3700/3000/2300 (imp/min) - idle speed: 2700/2200/1700 (rpm) - drive: 1/2" diameter - max. bolt Ø: M22 - voltage: 20V - Led lighting - vibration: ah=2.57m/s2 - sound power: Lw=114.16dB(A), K=3dB(A) - sound pressure: Lp=90.5dB(A), K=3dB(A) - weight: 1.10Kg (without battery) / 1.78Kg (with battery) - dimensions LxWxH: 130x76x210mm (with battery) |
| Contents |
Contents : - sturdy case with handle - 1/2" impact wrench 680nm - 20V 4Ah LI-ION battery (x2) - charger 2.5A / 1.5m |
| Warranty period | 3 years |
| Decibel level | 90.50 dB |
| Vibrations | 2.57 m/s2 |
| More | Brushless motor |
| Product weight (kg) | 1.78 kg |
| Tariff code | Tariff Normal (TN) |
| Drive | 1/2" |
| Warranty Procedure | DIAGNOSTIC |
| Customer benefit | Compatible with Makita batteries |













