1/2" d. impact wrench 1600Nm
SKU
OP 1622BL
Product values
View all features
The OP 1622BL is the ideal power tool for workshops looking for an excellent power/price ratio. This 1/2" impact wrench from the B-Line delivers a torque of 1600Nm, offering the capacity needed for routine and intensive loosening work without impacting the budget balance of your equipment.
Special Price
69 €
VAT Excl.
Regular Price VAT Excl.
75 €
VAT Excl.
Offer valid only in mainland France
Characteristics
| Item name | 1/2" d. impact wrench 1600Nm |
|---|---|
| Bar code | 3701555322186 |
| Introduction | The OP 1622BL is the ideal power tool for workshops looking for an excellent power/price ratio. This 1/2" impact wrench from the B-Line delivers a torque of 1600Nm, offering the capacity needed for routine and intensive loosening work without impacting the budget balance of your equipment. |
| Text |
Loosening torque (1600Nm): High power to handle seized nuts on LV and LCV. Jumbo Hammer mechanism: oversized single hammer system offering powerful impact and mechanics simplicity, guaranteeing easy maintenance. Compact size: optimized design for easy access in wheel wells or congested engine areas. Progressive trigger: Precise speed control for a safe approach before final tightening. B-Line positioning: Robust equipment with a focus on performance/price ratio for rational workstation equipment. |
| Product highlight | One-hand reverser |
| Specifications |
Specifications : - loosening torque: 1600Nm - max. tightening torque: 880Nm - speed: 8,500 rpm - connection: 1/4" - recommended hose diameter: 3/8" - 10mm - supply pressure: 6.3bar - consumption: 184l/min - length: 159mm - net weight: 1.8kg - supplied with fitting Features : - 4-position variator - handle exhaust system - one-hand reverser EN ISO 11148-6:2012 |
| Contents | Supplied with fitting |
| Warranty period | 2 years |
| Decibel level | 94.90 dB |
| Vibrations | 4.96 m/s2 |
| More | Use oiler |
| Length (mm) | 159 mm |
| Product weight (kg) | 1.80 kg |
| Tariff code | Tariff Normal (TN) |
| Drive | 1/2" |
| Product range | B-Line |
| Warranty Procedure | DIAGNOSTIC |
| Customer benefit | Only 1.8Kg! |








